יתרונות של טיפול ביופידבק לטיפול בחרדות, פחדים, לחץ ומתח נפשיים

 

פחד, לחץ ומתח נפשיים מהווים חלק מהחיים של כל אדם מגיל הילדות המוקדמת ועד גיל הזקנה. הדרך בה אנחנו מתמודדים עם הפחדים והלחצים שלנו מאפשרת לנו להיות מי שאנחנו ולהגיע להישגים. כאשר הפחד או הלחץ שאנחנו חווים משתקים אותנו עלינו לבקש עזרה מאיש מקצוע בשביל להשתחרר מהם. טיפולי ביופידבק הם טיפולים פסיכולוגיים שהוכחו כיעילים מאוד לטיפול בפחדים, חרדות, לחצים ומתח.

קוראים לי ד"ר יגאל גליקסמן, ואני מתמחה במתן טיפולים פסיכולוגיים קוגניטיביים המסייעים בהפחתה של לחץ וחרדה ובמתן אסטרטגיות טובות יותר להתמודדות עם מתח או עומס רגשי. אני מטפל במסגרת של קליניקה פרטית ואני מקפיד לשמור על הפרטיות והכבוד של כל אחד מהמטופלים שלי באופן מלא.

 

מה זה בעצם טיפולי ביופידבק? ולמי הם יכולים להתאים?

טיפולי ביופידבק הם טיפולים שעושים שימוש בשיטות טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי בשילוב עם טיפולים בעלי אופי ביולוגי ופיזיולוגי על מנת להקנות לנו הרגלים חיובים יותר כמו הפחתה של לחץ וחרדה או יכולת טובה יותר לשמור על ריכוז לאורך זמן ממושך יותר. הטיפולים יעילים מאוד נגד מגוון בעיות מבעיות של חרדה ודיכאון ועד בעיות בקשב וריכוז.

 

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים לא חייבות להקשות את החיים של הילדים מאוד ולהפוך בשבילם משימות יומיומיות רגילות כמו למידה או משחק למשימות בלתי אפשרויות. באמצעות טיפולים מותאמים אישית כל ילד יכול ללמוד להתגבר ולחיות טוב יותר עם הקושי שלו ועם הבעיה שיש לו להתרכז או להקשיב לאורך זמן ממושך באופן רצוף.

טיפולי ביופיטבק על ידי דר יגאל גליקסמן.jpg

 

מתי אפשר לדעת שיש צורך בטיפול רגשי?

כאשר אנחנו או אדם קרוב לנו חווים דחק או מצוקה רגשית באופן שמשתק אותנו וגורם לנו לחוש חוסר אונים עלינו לפנות לקבלת טיפול וסיוע רגשי. לעיתים התפקוד שלנו יכול להישאר ברמה טובה אבל עלינו להתאמץ מאוד בשביל שהחרדות או הלחצים שלנו לא יפגעו בו – דבר אשר יכול להוביל אותנו לתשישות פיזית ורגשית עד כדי אפיסת כוחות. טיפולי ביופידבק יכולים לסייע מאוד לכל אדם להחזיר את החיים שלו למסלול מאוזן ונכון יותר.

 

טיפול בכאבי ראש באמצעות טיפול רגשי יכול לאפשר לאנשים רבים להפחית את רמת הלחץ שלהם – דבר אשר יוביל להפחתה משמעותית בעוצמת או בתדירות ההופעה של כאבי הראש שלהם. כאשר אנחנו סובלים מכאבי ראש כרוניים מבלי שנמצאה לכך סיבה רפואית ברורה, עלינו לקחת בחשבון שהסיבה לכאב שלנו היא רגשית במהות שלה ולא פיזית באופן הטהור ביותר של מחסור בברזל או מחלה כלשהיא.

 

איך טיפול רגשי יכול לסייע לנו להתמודד עם חרדות?

טיפול רגשי מכל סוג שהוא ובמיוחד טיפולי ביופידבק יכולים לסייע מאוד בהתמודדות עם חרדות כי הם מקנים לנו הרגלים וכלים להכלה של החרדה. המטרה של טיפולים אלו היא לאפשר לנו להתמודד עם החרדה ולא לתת לה לשתק אותנו או לגרום לנו לחוש חוסר אונים גדול מאוד. טיפול ממוקד בסוג החרדה הספציפית שאנחנו חווים יכול להוביל לתחושת רווחה גדולה יותר בחיים שלנו.

 

טיפול קוגנטיבי התנהגותי ממוקד קצר מועד יכול לשפר עבור אנשים רבים שסובלים מחרדות ופוביות את איכות החיים שלהם כך שהיא תהיה שקטה ורגועה יותר. כאשר יהיו לנו כלים להתמודד עם החרדה ולהכיל אותה – העוצמה שלה גם תהיה נמוכה יותר ופחות משתקת מטבעה.

 

האם טיפול פסיכולוגי יכול לסייע גם לילדים ובני נוער?

טיפול פסיכולוגי יכול לסייע מאוד גם לילדים ולבני נוער. ילדים ובני נוער יכולים למצוא תועלת רבה במגוון טיפולים רגשיים – כי טיפולים אלו נותנים להם מסגרת לבטא את הפחדים שלהם ולהתגבר עליהם. טיפול בפחדים לילדים ובני נוער יכול לסייע להם להצליח יותר מבחינה חברתית ומבחינת ההישגים הלימודיים שלהם.

טיפול בכאבים כרוניים הוא דבר שיכול להתאים ולהועיל מאוד גם לילדים ובני נוער ולא רק לאנשים מבוגרים. בדיוק כמו אנשים מבוגרים גם ילדים ובני נוער רבים חווים כאב כרוני כמו כאבי ראש או כאבי בטן כתוצאה מלחץ שהם נותנים לו או כתוצאה מחרדות שיש להם. מתן האפשרות לילדים אלו לבטא את החרדה ולקבל מענה בשבילה יכולה להפחית באופן ניכר את הכאב שהם חווים ואת העוצמה שלו.

 

על החשיבות של ההתאמה בין המטפל והמטופל בטיפולים רגשיים

בין אם אנחנו בוחרים לקבל טיפול רגשי במסגרת פרטנית, במסגרת משפחתית או במסגרת של טיפולי ייעוץ זוגי במרכז, חשוב שנוודא שתהיה התאמה בנינו ובין המטפל שלנו. התאמה ושפה משותפת בין המטפל והמטופל מהווה נדבך בסיסי מאוד בכל טיפול רגשי והיא מהווה נדבך חשוב מאוד במידת ההצלחה של הטיפול.

חרדות טיפול של מטופלים רבים נובעות מהפחד שלהם לא להיות מובנים על ידי המטפל – כאשר המטפל מקצועי וקשוב לצרכי המטופל אז חרדות אלו מתבדות ויש סיכוי גדול יותר שהטיפול עצמו יהיה אפקטיבי ומוצלח.