על דרכי טיפול והתמודדות עם בעיות קשב וריכוז אצל ילדים

 

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים הפכו כבר מזמן לתופעה הולכת וגוברת במדינה. הסיבות לבעיות אלו יכולות להיות מגוונות מאוד והמאפיין המרכזי שלהן הוא שהן מפריעות לילדים להתרכז בלימודים ובפעילויות שדורשות ישיבה. לבעיות אלו גם מאפיינים רגשיים ברורים מאוד של חרדה, לחץ, קושי בארגון וגם עצבנות או כעס.

שמי ד"ר יגאל גליקסמן ואני מתמחה במתן טיפול ומענה לילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז. כמטפל מוסמך בעל ניסיון אני מתאים באופן אישי את הטיפול לכל ילד, לבעיות ולקושי האישיים שלו ולאופי המיוחד שלו. המטרה של הטיפול היא לסייע לילדים להתמודד טוב יותר עם הקושי שלהם להתרכז ולהגביר את טווח הקשב האישי שלהם.

 

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים ומתן כלים להתמודד עם הקושי

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים יכולות להופיע בכל גיל, אך תקופת החיים המרכזית בה בעיות אלו צצות לקדמת הבמה היא בית הספר היסודי. ילדים בגיל יסודי או בגילאי גן בוגר נדרשים להתרכז במשימות שונות כמו למידה ופעמים רבות כאשר לילד יש בעיית קשב וריכוז יהיה לו קשה לשבת זמן ממושך ויהיה לו קשה יותר להפנים ולהתרכז בחומר הלימודי שמעביר לו המורה במסגרת של כיתה.

טיפול בבעיות קשב וריכוז אצל ילדים.jpg

 

 

טיפולי ביופיטבק הם טיפולים שנועדו לאפשר לילדים להגדיל את טווח הריכוז שלהם. טיפולים אלו הם טיפולים מיוחדים העובדים על גלי המוח ועל המוח עצמו. טיפולים אלו קשורים באופן ישיר הן לביולוגיה של המוח והן לממד הנפשי והרגשי שלו. על ידי סדרת טיפולים מותאמת אישית ילדים רבים יכולים ליהנות מכלים טובים יותר להתמודדות עם בעיות קשב או ריכוז והטיפולים למעשה מפחתים באופן משמעותי את חוסר היכולת של המטופל להיות מרוכז או קשוב.

 

על הקשר בין בעיות קשב וריכוז ובין בעיות רגשיות אצל ילדים

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים יכולות להיות קשורות פעמים רבות לבעיות רגשיות שיש לילדים. ילד שיש לו בעיה רגשית או ילד שסובל ממצוקה רגשית יתקשה להתרכז או להפנות קשב רב לסביבה כי הוא נמצא במצב של הישרדות. אצל ילדים אחרים חוסר היכולת להתרכז ולהפנים חומר לימודי מהווה גורם לקושי רגשי רב של ביטחון עצמי נמוך וחרדות. פעמים רבות בעיית הקשב והריכוז ובעיות רגשיות אצל ילדים מהוות ביצה ותרנגולת כאשר קשה לומר איזה בעיה קדמה והייתה ראשונה.

באופן דומה כאשר ילדים חווים קושי רגשי הם יכולים לסבול מכאבי ראש חזקים מאוד באופן כרוני. כאשר הילד שלנו סובל מכאבי ראש באופן כרוני ולא נמצאה סיבה פיזיולוגית לכאב שלו עלינו להבין שמקור הכאב של הילד הוא רגשי. טיפול בכאבי ראש באמצעות שיחות יכול לאפשר לילד להגיע להקלה בחרדה ובלחץ שהוא חש כך שכאבי הראש יפחתו או ייעלמו לחלוטין.

 

איך טיפול פסיכולוגי יכול לתת לילדים הזדמנות להתגבר על הקושי?

בדיוק כמו שטיפול של ייעוץ זוגי במרכז יכול לסייע לכל זוג להתמודד עם הקושי ולהתגבר עליו, כך גם טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לכל ילד להבין טוב יותר את הקושי שלו ולהתגבר עליו. טיפול פסיכולוגי של מספר פגישות בודדות או טיפול קצר מועד יכולים לסייע לילדים לחזק את הביטחון העצמי שלהם ולקבל כלים רבים יותר להתמודד עם הקושי שהם חווים כמו למשל קושי להתרכז או תחושה של חוסר יכולת להקשיב וללמוד.

כיום מומחים בחינוך לילדים ומומחים לרפואת ילדים מזהים קשר ישיר בין כאבים כרוניים אצל ילדים ובין חוסר המענה שהם מקבלים לחרדה, פחד או חוסר ביטחון רגשיים. כיום מומחים רבים רואים את החשיבות שכל טיפול בכאבים כרוניים אצל ילדים יכלול טיפול של שיחות או תמיכה ממטפל מוסמך בבריאות הנפש.

 

בעיות קשב וריכוז – איזה בעיות הן מציבות בפני ילדים והורים?

טיפול בפחדים יכול לאפשר גם להורים וגם לילדים להתמודד טוב יותר עם האתגרים שבעיות קשב וריכוז מציבות בפניהם. מתן מענה וקול לפחדים של הילדים ושל ההורים יכול לאפשר להם להרגיש מגובשים ומחוזקים יותר לנוכח הקושי כך שיהיה להם קל יותר להתמודד אתו לאורך תקופות זמן ארוכות.

חרדות טיפול או פוביה מפני קבל סיוע רגשי יכולה להופיע אצל הורים וילדים רבים אך חשוב להיות מודעים לכך שהתמודדות עם חרדות אלו חשובה. ההתגברות על החרדה של בקשת עזרה ולקיחת הילד לטיפול רגשי יכולה להעצים אותו ואותנו ההורים ולהסיר מאתנו לחץ ומתח רבים.

 

טיפול קוגנטיבי התנהגותי ממוקד קצר מועד יכול לסייע מאוד לילדים בעלי בעיות קשב וריכוז להתמודד טוב יותר עם הקושי שלהם ולקחת אחריות על ההתמודדות אתו בבית הספר ובחברת הילדים כך שהם ירגישו יותר בשליטה ויותר בטוחים בעצמם.