על התמודדות עם חרדות וטיפול יעיל בכאב ולחץ

 

לחץ נפשי יכול להשפיע על רמת התפקוד היומיומית שלנו. כאשר אנחנו מרגישים לחץ שפוגע בתפקוד שלנו בעבודה או בחיים האישיים שלנו הסבל שלנו הוא רב ובלתי ניתן לכימות. הדרך הכי טובה להתמודד עם לחץ וחרדות היא לקבל טיפול פסיכולוגי מותאם אישית לצרכים שלנו. הבעיה היא שלאנשים רבים יש חרדות טיפול – כלומר הם חרדים מעצם הרעיון של ללכת לטיפול פסיכולוגי. למעשה התמודדות עם חרדה זו יכולה לאפשר לכל אחד להתגבר על הפחדים שלו ולכבוש אותם.

קוראים לי ד"ר יגאל גליקסמן ואני מומחה ארצי לטיפול בפחדים, לחץ וחרדות. באמצעות טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי אני מסייע לאנשים להתגבר על החרדות שלהם ולצלוח את החיים לצד לחץ. חוויה של לחץ או חרדה היא חוויה טבעית לכל אדם והיכולת להתמודד אתה מאפשרת איכות חיים טובה.

 

טיפול בחרדות וקבלת כלים להכלה והתמודדות עם חרדה

אנשים מגיעים בעקבות מצבים של חרדה לחפש דרכים להתמודדות עם הקושי שלהם. חרדות טיפול שכיחות מאוד בקרב כלל האוכלוסייה וההתגברות עליהן למעשה מהווה את הדרך להפסיק לתת לחרדה להכתיב את מהלך החיים ולהחזיר את השליטה על החיים שלנו לעצמנו. במסגרת של טיפול מותאם אישית כל מטופל יכול לקבל כלים יקרי ערך להתמודדות ולהכלה טובה יותר של החרדות שלו.

מחקרים רבים הוכיחו כי קיים קשר ישיר בין כאבים פיזיים כמו כאבי ראש כרוניים ובין מצבים של דחק וחרדה. טיפול בכאבי ראש כרוניים צריך לכלול פעמים רבות התייחסות לנפש ולחיי הרגש וללחצים שהם כוללים. הדחקה של לחצים או של חרדות או אי התמודדות איתם מביאה למצבים של כאב פיזי קיצוני ומצוקה.

טיפול בחרדות על ידי דר גליקסמן.jpg

 

למה פחד וחרדה הופכים אותנו לאנושיים?

למעשה אחד הדברים שהופך את האדם למותר מחיה וכל אדם לבן אנוש הוא החרדות והפחדים שלו. לחיות אין חרדות קיומיות או פחדים – יש להם רק פחדים מול איומים, אבל אין להם את המורכבות הרגשית של נפש האדם. אדם שחווה חרדות ורוצה לקבל טיפול בחרדות הוא קודם כל אדם נורמלי ואנושים מאוד.

טיפול קוגנטיבי התנהגותי ממוקד קצר מועד יכול לסייע לאנשים בני כל הגילאים להתמודד טוב יותר עם חרדות או עם פוביות ספציפיות כמו למשל פחד מבעלי חיים, פחד ממבחנים או חרדה מפני מחטים או גובה. היתרונות של הטיפול הזה הוא שהוא מעניק לכל מטופל כלים מעשיים בהתמודדות עם החרדה הפרטית שלו.

 

מהי הדרך הכי טובה להתמודד עם חרדה?

יש הרבה דרכים שונות להתמודדות עם חרדה. כאשר אנחנו חווים חרדה ביחד כזוג אנחנו יכולים לבחור לעבור טיפול של ייעוץ זוגי במרכז ביחד עם בן או בת הזוג שלנו ואז להעצים את התמיכה שאנחנו מעניקים אחד לשני במסגרת הזוגית. אם החרדה שלנו לא באה לידי ביטוי בקשר הזוגי שלנו כדאי לנו לשקול בחיוב לעבור טיפול פרטני לבד מול מטפל מוסמך.

טיפול בכאבים כרוניים יכול פעמים רבות לכלול בין השאר טיפול רגשי – כי המקור לכאבים כרוניים רבים הוא מקור המשלב הן את מצוקות הגוף והן את מצוקות הנפש, כאשר מצוקות אלו משפיעות כל אחת על השנייה באופן הדדי וחוזר חלילה.

 

האם ניתן להתגבר על כל חרדה?

למעשה אדם שיש לו רצון להתגבר על החרדות שלו יכול לעשות זאת. לא תמיד ניתן להעלים או להכחיד את החרדה כך שהיא תעלם לגמרי אך ניתן להפחית את העוצמה שלה באופן משמעותי כך שיהיה קל יותר לתפקד למרות שהיא קיימת ולצד הקיום שלה. המטרה של טיפול בפחדים היא קודם כל להכיר בפחד ולאחר מכן ללמוד איך אפשר לעקוף ולהתמודד אתו.

באופן דומה גם כאשר מתמודדים עם בעיות קשב וריכוז אצל ילדים חשוב קודם כל לזהות את הבעיה ולאחר מכן למצוא טיפול מתאים להתמודדות אתה. טיפול קוגניטיבי מהווה דוגמה טובה לסוג טיפול שיכול להעניק לילדים עם בעיות קשב וריכוז כלים מעשיים שיסייעו להם להגדיל את טווח הקשב והריכוז האישיים שלהם במהלך משימות שונות כמו לימוד, משחק או שיחה.

 

חרדה והתמודדות עם קושי רגשי – איך עושים זאת?

כל אדם באשר הוא אדם נדרש להתמודד עם חרדה ועם קושי רגשי. האופן בו כל אחד בוחר להתמודד עם קושי זה מהווה את דרך החיים הייחודית שלו והדרך הייחודית בה הוא מארגן וחיי את חייו בעולם. לעיתים הקושי או החרדה יכולה להציף אותנו ונרגיש חוסר אונים. במקום לשקוע בחוסר אונים אנחנו יכולים לבחור לקבל טיפול מאיש מקצוע מהימן כמו למשל מטפל ביופיטבק או פסיכולוג.