טיפול בפחדים ושיפור איכות החיים

 

פחד הוא רגש אנושי בסיסי מאוד. לכל אדם יש פחדים וחרדות והדרך בה הוא בוחר להתמודד איתם מתווה את מהלך חייו. כאשר קשה להתמודד עם פחדים או שהפחד והחרדה מציפים איכות החיים נפגעת והתפקוד היומיומי נפגע גם הוא. טיפול בפחדים יכול לסייע לאנשים רבים להתמודד עם הפחדים שלהם ולגבור עליהם כך שהם לא ישתקו אותם או יפריעו להם לנהל אורח חיים תקין.

שמי יגאל גליקסמן ואני מטפל מוסמך בפחדים בשיטת הפסיכולוגיה הקוגניטיבית. בעזרת שיטת טיפול זו כל אדם יכול ללמוד איך לחיות עם הפחדים שלו ולא לתת להם לשתק אותו. שיטת טיפול זו עשירה מאוד והיא יכולה לסייע לילדים, בני נוער, אנשים מבוגרים, נשים וגברים להתמודד עם הפחדים הכי עמוקים שלהם ולשים אותם מאוחר.

 

איך טיפול בפחדים קשור לבעיות קשב וריכוז?

טיפול בפחדים קשור פעמים רבות לבעיות אחרות כמו למשל בעיות קשב וריכוז או לקויות למידה. כאשר אדם סובל מבעיית קשב וריכוז קשה לו מאוד להתרכז ולבצע משימות שונות לאורך זמן. לחוסר יכולת זה יכולים להצטרף חרדות ופחדים שונים של חוסר הצלחה, פחד מכישלון או פוביה של ממש מפני התמודדות עם מבחנים ומשימות לימודיות. טיפול מקצועי יכול לסייע לאנשים אלו להתגבר על הפחד שלהם שרק מפריע להם עוד יותר ומעצים את הבעיה שלהם.

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים הם דוגמא טובה לכך שילדים רבים יכולים לחוש חרדה ופחדים מפני כישלון או מפני לימוד של תחומים שונים כמו מתמטיקה או קריאה וכתיבה. ילדים אשר יש להם בעיית קשב וריכוז זקוקים לרגישות רבה ולכך שיקשיבו להם ויעניקו להם תשומת לב תומכת.

לדעת לטפל בבעיה אחת ולתמיד טיפול בפחדים.jpg

 

כיצד ניתן לטפל בפחד וחרדות באופן יצירתי

טיפול בפחדים יכול להיות טיפול יצירתי מאוד. הטיפול עצמו יכול לכלול חשיפה הדרגתית למקור הפחד. כך למשל אדם שפוחד מחתולים ייחשף תחילה לתמונות של חתולים עד שהוא יגיע למצב שהוא יוכל להיות עם חתול באותו החדר. ככל שהטיפול בפחד ובחרדה הוא יצירתי ומותאם אישית למטופל כך יש סיכוי גדול יותר שהוא יצליח.

באופן דומה גם טיפול מסוג ייעוץ זוגי במרכז יכול להיות מוצלח יותר כאשר הוא יצירתי ומותאם אישית לשני בני הזוג. גם במסגרת של ייעוץ זוגי או טיפול זוגי בני הזוג יכולים לחוות חרדות ופחדים וחשוב שהמטפל יהיה קשוב לכל הפחדים של כל אחד מבני הזוג וגם של שני בני הזוג ביחד.

 

מה הקשר בין חרדות טיפול ושיפור הביטחון העצמי?

קיים קשר ישיר בין חרדות ובין הופעה של כאבים כרוניים כמו כאבי ראש או כאבי בטן ואפילו גם כאבי גב. בין הופעה של חרדות ובין חוסר בביטחון עצמי או ביטחון עצמי נמוך יש קשר רב. ככל שאדם חש יותר חרדה וסובל כתוצאה מכך מתסמינים פיזיים כך רמת הביטחון האישי שלו יורדת – דבר אשר מעצים את החרדה ואת תחושת חוסר הביטחון. טיפול בחרדות צריך לכלול העצמה של המטופל כך שהביטחון העצמי שלו יעלה והוא יכול לכלול גם טיפול בכאבי ראש על ידי שיחות.

אחד הטיפולים הכי יעילים לכאבי ראש כרוניים שהבסיס להם הוא רגשי הוא טיפול ביופיטבק. טיפול זה יכול לאפשר למטופל להרגיש דרגות רבות יותר של חופש בחיים שלו כך שהוא יוכל להשתחרר מהחרדה שלו ומהכאב המתלווה לה.

 

האם יש דבר כזה אדם ללא פחדים וחרדות?

אדם שחושב שהוא מיוחד הוא שונה בכך שיש לו חרדות רבות טועה. פחדים וחרדות הם הרגשות או התחושות הכי אנושיות שיש והם מה שהופך אנשים לבני אדם. כל אדם חווה במהלך החיים שלו פחדים שונים וחרדות וחשוב לדעת לבקש עזרה להתמודד עם קושי זה. טיפול קוגנטיבי התנהגותי ממוקד קצר מועד יכול לסייע לאנשים רבים לקבל כלים מעשיים להתמודדות עם החרדה באופן יעיל.

טיפול זה יכול להיות יעיל מאוד גם כדרך טיפול בכאבים כרוניים והוא יכול לאפשר לאנשים רבים להיפרד מהכאב שמלווה אותם מרוב הצפה של פחד או חרדה. חשוב לעודד אנשים שקרובים לנו ללכת ולקבל טיפול כי כך הם יכולים לשפר את איכות החיים שלהם באופן משמעותי.

אנשים רבים יכולים לחוש חרדות טיפול ולהתנגד לקבלת טיפול רגשי. עלינו לעודד את האנשים שקרובים לנו להתגבר על החרדה שלהם מפני קבלת עזרה וכן ללכת ולקבל אותה. מטופלים רבים יכולים לחוש חרדה או פחד מפני חשיפה בפני המטפל או מפני תלות בו – אך אין אפשרות טובה יותר מלבד קבלת עזרה.