מאת ד"ר יגאל גליקסמן
מה זה פחד??? לפני שנדבר על דרכים לטיפול בפחדים חשוב להבין טוב יותר את המושג פחד. פחד זה אינסטינקט מולד נורמאלי וטבעי לחלוטין ואפילו חיובי ביותר מאחרו והוא נועד על מנת להזהיר ולהתריע את האדם מפני גורם מאיים ומסכן חיים. כלומר מדובר כאן בתחושה שיש לה תפקיד מאד ברור וחיוני לקיומו של האדם.

 

מדובר בתחושה שהיא רגשית ופיזיולוגית לא נעימה שמופיעה בצורה מהירה מאד ברגע שהאדם נחשף לאותו גורם מאיים. כשהאדם חש פחד הוא בדרך כלל מתרחק מהגורם אליו הוא נחשף שיתכן ומסכן את חייו.
תיאוריות ומחקרים רבים ניסו להסביר את הגורם לפחד אך טרם הגיעו למסקנות וסיכומים המקובלים על כולם.
יש לזכור כי בעוד שהפחד היא אמנם תגובה מיידית לגורם המסכן היא שונה להתקף החרדה בכך שהיא יותר כללית ולא מכוונת כלפי גורם הסכנה עצמו. סוגי הפחדים רבים שונים ומגוונים ויש קשר הדוק בין המבנה האישיותי, דמיונו ורגישותו.
 
קיימת מחלה נדירה ביותר הנקראת אורבך ויאט בה נמצא כי חסר חלבון ECM1 = מה שגורם לנזק בלתי הפיך במערכת העצבים המרכזית ובמיוחד באמיגדלה הפוגעת ביכולתו של האדם לחוש פחד ולן הם חשופים לסכנות רבות ואורך חייהם קצר יחסית - ידוע כיום על כ 300 מקרים כאלה בעולם.
דבר אחד ברור כי קיים בסיס ביולוגי לפחד כלומר הגירוי אליו נחשף האדם נקלט ומגיע לתלמוס הסנסורי ומשם מועברים  מסרים לשני אזורים חשובים ומרכזיים במוח = הקורטקס והאמיגדלה.
משום מה זמן התגובה של האמיגדלה יהיה קצר יותר מאשר זה של הקורטקס. זו הסיבה שההרגשה או התחושה של הפחד תופיעה לפני הפענוח השכלי. כיום מייחסים לפעילות האמיגלה חשיבות משמעותית יותר לגבי תחושת הפחד משום שהיא תלויה בהוראות שתתקבלנה מהקורטקס לאחר פענוח הגירוי. ידוע כיום על סוגים שונים של פחדים מהם נמשכים זמן רב והופכים לכרוניים וקיצוניים המשבשים בצורה משמעותית את יכולת התפקוד ואיכות החיים של הסובלים.
 
טיפול בפחדים
מהם סוגי הטיפול???

כפי שקיימים סוגים שונים של פחדים נמצא כי קיימים סוגי טיפול רבים ושונים הקשורים לתרבויות, לאמונות, לרמה שכלית, לניסיון חיים החל מתרופות שונות וכלה בטיפולים של היפנוזה, פסיכולוגיה, דמיון מודרך, מיינדפולנס וכד'.
הוכח במחקרים רבים מבוססים עובדות כי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בשילוב שיטות טיפול כגון ביופידבק, מדיטציה מאד אפקטיביים.

חשוב לציין כי פחדים קיימים יותר אצל ילדים מאחר וניסיון החיים שלהם ומאגר הכלים שיש להם קטן מאשר אלה של המבוגרים כמו כן יתכנו מצבים בהם הילד חווה חוויה נפשית קשה (אובדן – מות אדם קרוב או פשוט הילד רגיש מטבעו, אין לו אמצעי הגנה טבעיים ולכן אינו יודע כיצד להתמודד עם הפחד.
 
אני מאמין כי חשוב לזכור כי יש להתאים את הטיפול באופן אישי לכל אדם.