מאת ד"ר יגאל גליקסמן 
הנחת היסוד - למשפט "לא טוב היות האדם לבדו" ישנם פרושים רבים לעניות דעתי המשפט המתאר את המשמעות בצורה המציאותית והאקטואלית ביותר הוא "טובים השנים מן האחד, אשר יש להם שכר טוב בעמלם כי אם ייפול האחד יקים את השני ואילו האחד שייפול ואין לו שני להקימו... כלומר השני יהיה עזר כנגדו – בסמוך וקורב אליו ומול עיניו.

 

שלב ההתאהבות 
זהו השלב הקודם ליצירה הזוגית, בו נוצר ה"קליק" הראשוני במפגש בין שני בני אדם, כל אחד עם אישיות ומטען אישי משלו, רקע תרבותי לא תמיד זהה, הרגלים ומנטאליות שונה  עם מודל לחיקוי של ההורים שונה וכד' נוצר תהליך בו האחד נמשך לשני, חפץ להיות עם השני ומאד רוצה בקרבתו. זה שלב בו מתפרצת מעין סערה של אופוריה וקיימות מחשבות ותחושות בלתי פוסקות על האהוב/ה .
מציאות מוכיחה כי שלב זה אינו נמשך זמן רב ולעיתים נכנסים לשגרת חיים שהייתה קודם אך במקרים רבים מתחיל התהליך המרתק והמעניין של בניית זוגיות.
 
הזוגיות מהות ומשמעות

במידה ושלב ההתאהבות נמשך הוא מוביל לזוגיות שהיא למעשה שלב נוסף בקרבה בין שני בני האדם מדובר במערכת יחסים שנוצרת בין שני פרטים – (גבר ואישה, שני גברים שתי נשים) העונה על הצרכים והרצונות שלהם והמבוססת על תהליך מובנה והדרגתי ועל תהליך של בניית קשר של שני בני אדם. הזוגיות קיימת בצורות ובגוונים שונים ודורשת מבני הזוג עבודה לא קלה, ראשית יצירת מערכת אמון, פתיחות, לויאליות, יושרה,קירבה, התחשבות רצון למחויבות, מתן תשומת לב, רגישות ויכולת הגמשה מצבית, היכולת לאינטימיות המהווה חלק בלתי נפרד ואינטגראלי מהזוגיות, תקשורת בין אישית והקשבה אפקטיבית, ויתורים שונים, זמן איכות, נושאים משותפים וכד'.
לכל אדם יש רצון בסיסי עמוק להיות נאהב או אהוב ולהרגיש את תחושת השייכות למרות שרבים לא זכו לקבל זאת מהוריהם... אי אפשר כמובן להתעלם מצורך בקשר אינטימי פיזי שמאפייניו הם משיכה, רומנטיות, תשוקה ופעילות מינית. מדובר כאן בסוג של יחסי גומלין ולעיתים תלות הדדית.
בל נשכח כי קיימים גם יחסים אינטימיים ללא מגע פיזי מדובר כאן בסוג של חברות רוחנית.
 
זוגיות היא סוג של מעמד – סטטוס

זוגיות הנמשכת תקופה של מספר שנים מקבלת משמעויות פורמאליות רבות גם ללא מיסוד פורמאלי. הזוגיות נובעת מאופן התנהגותם היומיומית וזאת אפילו ללא כל ביצוע צעד או טקס פורמאלי.
המשוואה שאני נותן לזוגיות היא 3=1+1
ניתן לראות מבחינתי זוגיות סוג של ישות איכותית וטובה כיצירה אמנותית הנוצרת על ידי שני פרטים  או כסוג של צמח – עץ שנזרע או נישתל על ידי שני בני אדם והיא זקוקה לטיפול, שימור וטיפוח בלתי פוסק.
חשוב ביותר לזכור כי זוגיות הדוקה מידי דומה למלחציים שלוחצות וחונקות ואינן מאפשרות מרחב נשימה ופעולה עובדה הגורמת ברוב המקרים לבעיות וסכסוכים רבים ובסוף לניתוק הקשר הזוגי.

 

לפני שנדון ונבין את ההבדלים בין יעוץ זוגי לטיפול זוגי חשוב רצוי שנדע כי המכנה המשותף להגדרות אלו הוא הזוגיות!!!

ייעוץ זוגי במרכז
מהו ההבדל בין ייעוץ זוגי לטיפול זוגי?

פתח דבר
עצם העובדה ששני בני הזוג הכירו ומודעים לקשיים בזוגיות שלהם היא מאד משמעותית וחיובית אין כאן מקום לבושה או תחושה של כישלון ההיפך הוא הנכון יש כאן עניין של אומץ וקבלת החלטה. זוג הפונה לייעוץ או טיפול זוגי אינו פחות מוצלח מזוג אחר. הפנייה מעידה על בגרות ורצון להישאר בקשר ולשפר את איכותו. מאחר וחייבת להיות בשלות לקראת הסכמה של 2 בני הזוג לאפשר לאדם חיצוני שיכול להיות החל מחבר/ה טוב/ה וכלה ברב או רבנית שהם מכירים וסומכים עליו/ה להיות מעורב ולאחר מכן יתכן ולהתערב בקשיים בזוגיות.
 
כלומר מדובר כאן בפנייה לאדם אמין ונטול אינטרסים לצורך קבלת יעוץ בנושא הקשור לקשיים בזוגיות כפי שנעשה על ידי רבים מאיתנו כשאנו מעוניינים לקבל יעוץ על חנות מוכרת ואמינה בנושאים כגון רכישת מוצרי חשמל, הלבשה, מזון וכד'.
למרות שמבחן התוצאה קובע חשוב לציין כי קיים הבדל מהותי ומשמעותי בין יעוץ לטיפול זוגי. ולכן חשוב ביותר להבין את ההבדלים ולגבש החלטה לאחר ברור.

 

יועצים זוגיים 

עוברים ברוב המקרים הכשרות שונות המתקיימות במסגרות פרטיות שקריטריונים הקבלה אינם מחמירים, ישנם לימודים והכשרות ברמות שונות ולתקופות קצרות יחסית. לכן יש הרבה אנשים המגדירים עצמם כיועצים זוגיים בזמן שהכשרתם מצומצמת ואינה רחבה והפונים אליהם עושים זאת כפי שציינתי קודם על סמך המלצות בלבד. אין כאן עניין של הכרה או הסמכה של גורם מוכר ורשמי המאשר כי מדובר במטפל זוגי מוסמך בישראל.
כשמדובר בייעוץ זוגי יתכן בדרך כלל במפגש אחד או במספר מפגשים בודדים במגמה למצוא מענה לקושי מסוים. 

 

מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך 

המטפל חייב לעמוד לפני תחילת לימודיו בקריטריונים ובתנאי סף מחמירים של השכלה אקדמית רשמית כגון: תואר שני בפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, יעוץ חינוכי מדעי ההתנהגות קרימינולוגיה טיפול ביצירה והבעה, רפואה מתחום הפסיכיאטריה או רפואת המשפחה ובניסיון קליני טיפולי מוכח של לפחות 200 שעות במסגרת ציבורית או ממשלתית.
 
בחירת מסגרת הלימודים יכולה להיות במכונים פרטיים, מרכזי לימוד במסגרות ציבוריות אוניברסיטאות ומכללות המוכרות על ידי המועצה להסמכה של האגודה הישראלית לטיפול משפחתי וזוגי.
כלומר יתרונותיו של מטפל זוגי הם תוצאה של השקעת  שעות רבות בלימודים נרחבים ובטיפול תחת הדרכה.
בטיפול זוגי התהליך אינו חייב להיות בהכרח ארוך יותר מאשר הייעוץ הזוגי אולם כאן הדגש הוא על יצירת תהליך של שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות אצל בני הזוג, הם מקבלים "כלים ושעורי בית" אותם יהיה עליהם ליישם לבדם, טיפול זוגי ילמד את בני הזוג לשפר את איכות הקשר בניהם תוך התמקדות על תקשורת בינאישית אמפאתית. מתאים לזוגות המגדירים את הזוגיות שלהם כמאושרת אך רוצים לשפר את יכולתם בהתאמת ציפיות, ביכולת למצוא פתרונות יצירתיים אחרים בקשיים בהם הם נתקלים, להעמיק את הקשר הבין אישי וכד'.
 
טיפול לזוגות בתקופת החיזור והתמודדות לקראת ההחלטה למסד את הקשר הזוגי. כאן הדגש יהיה על תאום ציפיות, התמודדות עם משפחות המקור ההורים, בני המשפחה משני הצדדים,ורכישת ידע וכלים ליצירת זוגיות טובה ואיכותית.
 
אישית אני משלב בתהליך הטיפול הזוגי  גם את שיטת הטפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT)ׁ, מדובר בשיטת טיפול קצרת מועד ממוקדת מטרה שהנחת היסוד שלה היא כי מחשבותינו הן למעשה סוג של פרשנות שאנו נותנים למצבים שונים במציאות אליה אנו נחשפים ולא שהמציאות עצמה היא זו שגורמת לנו לתגובות. מדובר בתהליך של שינוי דפוסי החשיבה, המטופל לומד על תגובותיו ובאמצעותן על עצמו ובצורה הדרגתית יוצר שינוי התנהגותי.  

 

טיפול זוגי במרכז
טיפול משפחתי

אם ציינתי קודם כי לכל זוג יש את המאפיינים הייחודים שלו טיפול משפחתי הוא מורכב יותר, המושג משפחה הורחב וכולל בתוכו את משפחות המוצא של בני הזוג המשפחה המורחבת משפחה חד מינית, משפחות חד הוריות וכד'. למעשה תפקידה של המשפחה לאפשר לכל אחד מחלקיה סדר, גבולות, שייכות ביטחון ומימוש זהותו.
מטרת הטיפול המשפחתי היא לגרום למשפחות או לבני בזוג המעוניינים לשפר ולשדרג את איכות הקשר בתוך המשפחה.
 
מאחר והטיפול המשפחתי נועד לעזור ולסייע לבני המשפחה להתמודד בצורה אפקטיבית עם בעיות פסיכולוגיות של הפרט, הזוג והמשפחה.
כאן מדובר בתהליך של למידה ליצירת שינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות בתוך המשפחה כשהראיה היא מערכתית בשינוי מטיפול פרטני – אישי.
טיפול משפחתי מחייב ידע, הכשרה ובמיוחד ניסיון רב שנים על מנת לאפשר לו/לה לסייע בהתמודדות עם קשיים התנהגותיים של ילדים, בני זוג 
גבולות במשפחה קשיים במעברים והסתגלויות להם מאבקי כוח מריבות אין סופיות, יצירת מערכת יחסים חדשה לאחר בגידות, גירושין, משברים אישיים ומצבי לחץ במשפחה לעיתים גם צורך בהתערבות בסכסוכים בין משפחות בני זוג וכד'.
 
כפי שציינתי, תפקיד מטפל זוגי ומשפחתי הוא בעל אחריות רבה, לכן נדרש המטפל הזוגי והמשפחתי לעמוד בתנאים וקריטריונים רבים טרם הסמכתו כמטפל משפחתי מוסמך. תהליך הכשרה שאורך לעיתים 10 שנים וכולל.